Žerzejský obr (JG)

(Jersey giant)

 

Žerzejský obr

 

Žerzejský obr (ang. Jersey Giant) je plemeno, které vzniklo ve Spojených státech  na konci 19. století. Pojmenované je podle země původu ( New Jersey ) a jejich velikosti. ŽO jsou největší čistokrevné plemeno slepic. 

Historie

Žeržejský obr byl vyšlechtěn Johnem a Thomasem Blackem se záměrem nahradit krůty. V té době bylo toto plemeno chováno hlavně pro maso. ŽO vznikli křížením Black JAVAS , black Langshans     a tmavé Brahmánky. Později byla pro zlepšení zmasilosti ještě přilita krev indických bojovnic. Standart černého ŽO byl uznán v roce 1922. Bílý barevný ráz byl přidán v roce 1947, a modrý v roce 2002. Černý ŽO je v průměru o půl kila těžší než bílý.  Ačkoli současná velikost plemene je značná, v minulosti dosahovali větších rozměrů. Po nějakou dobu, byli kapouni uživáni jako brojleři pro masný průmysl. Rostou mnohem pomaleji než dnešní běžnějších brojleři a tudíž se příliš v průmyslu neuchytili. 

V Evropě toto plemeno téměř vyhynulo, avšak v roce 1980 chovatel ve Velké Británii, Sam Hay Shropshire, který vlastnil poslední žijíci trio, se rozhodl toto plemeno zachránít. Vybudoval si svuj chov ale čelil nedostatku genetického materiálu. Nalezl však chovatele Jaapa Beekmana, který měl několik posledních ŽO v Nizozemsku. Ti dva byli schopni obnovit plemeno v obou zemích. 

Charakteristika

Pro dosažení plné velikosti ŽO je potřeba velké množství krmiva a času. ŽO jsou klidné plemeno. Kohouti jsou zřídka agresivní a nejsou příliš hluční. Žijí dlouho a mají i v "pokročilém" věku (i 5 let) dobrou oplodněnost vajec. Slepice snáší velmi velká světlehnědá vejce a jsou to hlavně zimní nosnice. Ptáci jsou robustní a poměrně otužilí. Vyskytují se ve třech barevných rázech: černá, bílá a modrá. Běháky jsou tmavé, nazelenalé, hřeben je jednoduchý. Kuže a spodní strana chodidla je žlutá. U nas chováme pouze černý barevný ráz a jsme s těmito slepicemi velmi spokojeni. Kuřata i dospělí jedinci jsou odolní a netrpí nemocemi. Slepice maji dobře zachovaný pud sezeni na vejcích a jsou to skvelé kvočny.

Plemenný typ

Impozantní slepice středně těžkého typu, mohutného tělesného rámce, s velmi silným, dlouhým vodorovně neseným trupem, středně velkým listovým hřebenem a níže neseným ocasem. Chovají se převážně v černé barvě, občas i bílé a modré s lemy.

Plemenné znaky

Slepice mohutného tělesného rámce se silně zmasilým trupem. Hmotnost kohoutů v prvním roce se pohybuje od 4,6 do 5,3 kg, u slepic je to 3,6 až 4,3 kg. Trup musí být dlouhý, široký a hluboký, vodorovně nesený. Široká jsou i záda, prsa a břicho. Záda musí být vodorovná, jen při přechodu do linie sedla je mírný zlom. Ocas se požaduje středně dlouhý, nasazený pod úhlem 40–45°. Rejdováky jsou částečně rozevřené, u kohouta je zcela zakrývají středně dlouhé srpy. Holeně a běháky musí být silné, středně dlouhé. Běháky jsou zbarvené v závislosti na barevném rázu, vždy ale mají žlutá chodidla. Hlava obrů je středně velká, široká, ušnice červené, mírně svraštělé, střední velikosti. Také laloky by měly být středně velké, oválné, jemné struktury. Oči se požadují tmavohnědé. Pro žerzejské obry je charakteristický listový hřeben. Ten je středně velký, jemnější struktury, s mírně odstávajícím praporkem. U slepice je hřeben vzpřímený. Barva kůže je žlutá.

Barevné rázy

č. K. 242 - Bílí - zobák světle rohový s příměsí žluté barvy; běháky zelené se žlutými chodidly
č. K. 238 - Černí - zobák černý; běháky černé, někdy se zelenavým nádechem, se žlutými chodidly
č. K. 240 - Modří s lemy - zobák černý s příměsí žluté barvy, běháky černé, někdy se zelenavým nádechem, se žlutými chodidly

Užitkovost

Snáška je dobrá, uvádí se 140–160, někde až 180 vajec s krémovou až světle hnědou skořápkou. Minimální hmotnost násadových vajec je 60 g. Snáška začíná ve věku šesti měsíců. K jatečným účelům je možné zvířata použít od věku dvou měsíců. Pokud ale mají dosáhnout plné hmotnosti, musí být doba výkrmu delší (i 8–9 měsíců). Maso je jemné a chutné, vhodné k pečení.

A jaký je rozdíl mezi domácím kuřetem a kuřetem z hyper, super a jiných velkoprodejen?