Malý podkrkonošský statek "u Kýhosů" 


 

motto: "BEZ HOSPODÁŘE I DOBYTEK PLÁČE"

„Chceš-li udělat zvířeti dobře, zbav ho přemíry péče lidí - buď dobrým HOSPODÁŘEM! Dej mu možnost, ať se nažere kdy chce, napije se kdy chce a může si lehnout kdy chce, ono se ti za to odmění.“     

Náš malý rodinný statek (ano, nejsme angloamerikánskou farmou ;o) ) se nachází v obci Nouzov (Semily) v nadmořské výšce kolem 500 metrů. Obec Nouzov leží pod vrchem Strážník, který se dříve nazýval také Strahov, kde mívali Semiláci chudá políčka již v 17. století. První dvě chalupy zde byly postaveny v letech 1736 a 1738. Velký stavební rozvoj zažil Nouzov v první polovině 19. století.

Zajímavostí Nouzova je „Nejnižší rozhledna Járy Cimrmana“, která poskytuje rozhled po Horním Pojizeří. Nouzovem procházejí dvě turistické trasy. Modrá ze Semil do Příkrého a zelená ze Semil na Cimbál k Sejkorské kapličce, kde se napojuje na žlutou značku do Bozkova (Bozkovské dolomitové jeskyně). V zimě vede Nouzovem lyžařská trasa z Benešova u Semil do Vysokého nad Jizerou.

 

 

Na jaře 2009 jsme započali se stavebními úpravami zděděného domu se stodolou, který zde stojí úctyhodných 130 let a hospodařili zde v malém již naši předkové, kteří v době kolektivizace odolali všem tlakům na vstup do JZD. Z jara 2010 jsme si pořídili kotě, štěně NO a dvě jehničky (Clun Forest) čímž započalo naše "hospodaření". Naše první „stádo“ nakonec čítalo 4 ovce a 1 berana a samozřejmně následně i jehňata. Netrvalo dlouho a přibyla nám jalovička Aberdeen Angus (Red), o kterou jsme pak díky hlouposti lidí přišli. Nahradili jsme ji černou Aberdeenkou, z Tábora jsme dovezli 5 nepříbuzných kuřic s 1 kohoutem plemene Sassex a od Kopidlna 3 pižmové kachny a 1 kačera.

    

V současné době pěstujeme  brambory, zeleninu, pravý český česnek, sušíme seno, chováme masný skot (Galloway a Aberdeen Angus)*zakrslé ovečky (Kamerunské), ovce Clun Forest  a čistokrevné slepice Žerzejský obr. Od letošního roku (podzim 2019) jsme skončili s chovem dobytka (skotu a ovcí), jednak ze zdravotních důvodů a druhak pro nedostatek pastvy díky suchým létům. Stále však chováme slepičky a pořídili jsme husy Landéské, které jsme však na podzim 2020 vyměnily za husy Pomořanské. Na podzim 2020 jsme zakoupili nové slepičí plemeno "Žerzejský obr" v počtu jeden kohout a sedm nepříbuzných slepiček ve stáří cca 1/2 roku. Pomalu se rozloučíme se Sasexkami a ještě uvažujeme o slepičkách "Marans" ve varietě "Černá stříbrokrká". Na podzim 2021 jsme přivezli pár mini prasátek, tzv. plemeno Gottingen. Snad budou i selátka. Snažíme se kupovat si do chovu pouze čistokrevná zvířata, ale již se nám také stalo, že jsme narazily na podvodníky nebo neznalé chovatele, kteří sami někomu naletěli.

Veškerou naší skromnou produkci upotřebíme v rámci rodiny, případné vyšší výpěstky nabízíme tzv. prodejem ze dvora. Někdo chce zvíře živé, ale někdo z časových důvodů ocení to, že si od nás odveze maso připravené v balíčcích, které jen uloží do mrazáku. Nesnažíme se napodobit velké zemědělské podniky, které provozují tzv. zemědělskou velkovýrobu. Ačkoli nepoužíváme žádné velkovýrobní praktiky s chemií, antibiotiky a pod. hrůzami, nejsme v systému tzv. ekologického BIO zemědělství, které je dle našeho názoru náročné především na administrativu, ale pěstujeme a chováme vše po vzoru našich předků. Neříkáme tedy, že máme BIO, ale u nás je to "jen" DOMÁCÍ... ;O) A především - krmíme GMO FREE krmivy!!

Proto se snažíme jít cestou klasického hospodaření jak na polích a lukách, tak i ve stáji s využitím  nejnovějších poznatků. Na polích využíváme pouze statková hnojiva a zelené hnojení a snažíme se nemít pole zarostlá plevelem, i když je nám jasné, že "krásně" čisté pole bez plevelu je především otázkou používání chemie. Zvířata máme co nejdelší čas na pastvinách, kde jim občas přilepšímne obilím, bramborami a sušeným senem. Zásadně nekrmíme siláž či senáž. Krmné směsi používáme jen výjimečně u kuřat v prvních dnech života k nastartování růstu.

Námi chovaná zvířata mají celoroční volný přístup do venkovních výběhů a k dispozici mají chráněná vzdušná ustájení s vysokou podestýlkou. Kamenný, čpavkem nasáknutý, zapařený a nevětraný chlév u nás neuvidíte, zrovna tak u nás neuvidíte psa zavřeného kdesi v kotci, nebo i "jen" u boudy na řetězu. Prostě naše zvířata mají co největší možnou volnost aby byla v co největší možné pohodě... ;o) 

Každému kdo u nás chce nakoupit, nabízíme možnost vidět co a jak pěstujeme, kde se pasou naše zvířata, čím je přikrmujeme, a v jakých prostorách se ukrývají při nepříznivých povětrnostních podmínkách. Aktuální nabídka našich produktů by měla vždy odpovídat tomu, co momentálně nabízíme, ale vzhledem k tomu, že jsme jen malý rodinný statek, máme občas i vyprodáno... ;o)

 * Žel, ze zdravotních důvodů i pro trvající sucha, jsem byl donucen ukončit chov skotu, ovcí i prasat... :,o( ...a zůstali "jen" slepičky.