Mléko

Kravské mléko je produkt mléčných žláz samice tura domácího – krávy. Mléčné výrobky patří k základním potravinám člověka. Význam mléka spočívá především v obsahu hodnotných bílkovin (3,2 %). Mléko obsahuje tuk, který je velmi lehce stravitelný a je v mléce rozptýlen ve formě jemných kapének – emulze. Mléčný cukr (4,4 %) má nejen energetickou hodnotu, ale též příznivě podporuje činnost některých střevních mikroorganismů a tím i využitelnost některých živin. Aby kráva měla mléko, musí být březí a porodit tele. Mléko má vysoký obsah vápníku, udává se více než 1 g v litru a pro svoji vysokou využitelnost je nejvýznamnějším zdrojem vápníku v potravě. Ještě větší obsah vápníku mají už jen další mléčné výrobky jako sýry a bílé jogurty, dále fazole a ze všeho nejvíc mák. Mléko dále obsahuje  fosfor, draslík, hořčík, sodík, chlór, síru i řadu stopových prvků. Mléko má velmi málo železa, proto dlouhodobá výhradně mléčná strava by vedla vždy k chudokrevnosti. Mléko obsahuje i řadu vitamínů – B2, A (i provitamín karoten), B1, B6, E, K i malé množství vitamínu D a C. Obsahuje i vitamín B12, který je důležitý pro správnou funkci krvetvorby a nervového systému. Jejich obsah závisí na způsobu krmení dojnic a způsobu jejich života. 

Stravitelnost a úpravy mléka

Sladké mléko je pro většinu bělošské populace dobře stravitelné, avšak dle odhadů trpí až 20 % obyvatel ČR intolerancí laktózy, celosvětově je to až 75 %. Stravitelnější jsou podmáslí a kysané druhy mléka, zakvašené ušlechtilými kulturami mléčných baktérií (jogurt, acidofilní a kefírové mléko). Tyto formy mléka se doporučují lidem, kterým běžné mléko působí trávicí obtíže. V těchto kysaných mléčných produktech se činností mikroorganismů též podstatně zvyšuje obsah vitamínů B1 a B2. Stravitelnost mléka je závislá i na jeho tučnosti, snáze stravitelné je mléko s nižším obsahem tuku. Mléko se pasterizuje, aby se zničily eventuálně přítomné choroboplodné zárodky. Současně se zničí i přirozené baktérie mléčného kysání, takže mléko tak snadno nezkysne. Čerstvé pasterizované mléko je zdravotně nezávadné. Při převáření mléka se vytvoří škraloupy, jejichž podstatu tvoří vysrážené mléčné bílkoviny (laktalbumin a laktoglobulin) a též trochu tuku.

 Mléko je mýty opředené, zavrhované i vychvalované

Někdo si bez něj nedokáže svůj jídelníček představit, jiný ho z něj už dávno vyškrtl. Tak si dnes mezi spotřebiteli stojí obyčejné kravské mléko. Máme ho pít, nebo ne?

I když je mléko tekutinou, má tak obrovské množství živin, že ho můžeme považovat za kompletní potravinu. Zcela zásadní je v mléce obsah bílkovin.  Bílkovina bude v budoucnosti nedostatková. Zatímco Amerika sází na řasy, Dálný východ na brouky, u nás jejím zdrojem bude nejspíš i nadále mléko.

Lidé mají proti mléku nejčastěji dvě výhrady. Za prvé, že zahleňuje, a za druhé, že způsobuje alergii. U nás se ale mléko považuje za tradiční potravinu, na kterou jsme adaptovaní. U našich předků tvořilo mléko ve stravě daleko větší podíl než maso, a mnozí z odborníků dávají mléku i ve stravě moderního člověka své jednoznačné ano. Je však třeba dbát na to, jaké mléko konzumujeme.

Přírodní produkt

Mléko tedy do našeho jídelníčku patří, jen je nutné vědět, jaké. Je totiž rozdíl mezi mlékem čerstvým, pasterovaným, homogenizovaným nebo uvařeným technologií UHT. Čerstvé, tedy přírodní mléko si dnes můžeme koupit většinou u farmářů.

Přírodní mléko je syrovou potravinou, hned po nadojení je jen rychle zchlazeno. Není odstředěné ani nijak tepelně ošetřené a nemá v sobě žádné přísady. Vlivem mikroorganismů (laktobacilů) však může zkysnout, a tak vzniká tzv. kyška. Někdo ho doporučuje před pitím převařit.

Pasterizace znamená krátké zahřátí na zhruba 61,5 °C. Čerstvé pasterované mléko je určené k okamžité spotřebě. Vydržet by mělo asi pět dnů.

Prodávají ho farmáři nebo si ho můžete koupit v mlékomatu (automatu na mléko). Šetrně pasterizované mléko neobsahuje žádné konzervační látky. Není nutno ho dále převařovat. Není narušeno žádným mechanickým zásahem, například homogenizací, zachovává si tak své typické vlastnosti, přirozený obsah smetany, přirozený obsah všech živin, lahodnou chuť i vůni.

Trvanlivé, ale bez života... !

V supermarketech je nejčastěji prodávané mléko balené v tetrapackových obalech nebo v plastových láhvích, a to s delší trvanlivostí než 7 dnů. Většinou bývá ošetřeno tzv. ultravysokým záhřevem (UHT), které zaručuje možnost dlouhodobého uchovávání mléka při pokojové teplotě. Před tím ještě mléko při průmyslové úpravě prochází tzv. homogenizací. To znamená, že se molekuly tuku technologicky rozbíjejí na menší velikost. Díky tomu se neodděluje smetana od vody a mléko nedělá typický „smetanový špunt“ v lahvi. Molekuly tuku zůstanou rozprostřeny totiž v celé krabici/láhvi a neusazují se na hladině. Takovéto mléko ale přijde o část živin, které ho činí tak výjimečným. Nejsou v něm lactobacily, zničeny jsou z části vitamíny, enzymy a další látky. Toto mléko má tedy z výživového hlediska menší přínos. I tak zůstává bohaté na bílkoviny i vápník, pro než bývá mléko právě oceňováno.

Co všechno v mléku najdeme

„Mléko je dobré, když jsou zdravé krávy.“ Pro kvalitu mléka je nejdůležitější dbát na to, co krávám dáváte ke krmení. Co nejvíce se oprostit i při případném léčení krav od hormonů a antibiotik.

Zdravé krávy se za péči odmění produktem, který je našemu zdraví prospěšný. Je to živá potravina, která kromě základních živin jako jsou bílkoviny, mléčný cukr a mléčný tuk obsahuje mimo jiné látky jako je laktoferin, laktoperoxidáza, různé další imunoglobuliny, vitamíny rozpustné v tucích jako je A, D, E. Obsahuje také řadu vitaminů B komplex. Zakysané výrobky z kvalitního mléka pak obsahují soubory mikroorganizmů (laktobacily a další), jež posilují imunitní systém a udržují optimální střevní mikroflóru.

Dále „živé“ mléko obsahuje jód, zinek a selen, který je vynikajícím antioxidantem. Z minerálních látek je důležitý draslík, fosfor a hořčík. V době růstu a dospívání, ale i ve vyšším věku potřebujeme vápník (zejména na kosti). Také ten nám mléko dodá a navíc obsahuje i vitamín D, díky kterému je vápník lépe stravitelný.

Mléko si odříkat nemusíme. Jen si stačí uzůsobit celkový denní příjem živin tak, abychom nepřijali příliš příliš mnoho energie prostřednictvím mléčného tuku, a sledovat, JAKÉ ŽE TO MLÉKO vlastně požíváme...

 


zdroj: abecedazahrady.dama.cz/