Clun Forest (CF)
(již nechováme)
Původ a vývoj plemene
Clun Forest je staré, krátkovlnné plemeno vyšlechtěné v Anglii v oblasti Clun Shropshire v roce 1865 z plemene Radnor, Shropshire a Kerry Hill.
Plemenná kniha byla založena v roce 1925. Podílelo se na vzniku plemene Cambridge Colbred a Crickley Barrow.
Po roce 1958 se uskutečnil dovoz do USA, Kanady a ještě před tím do mnoha zemí Evropy, např. do Francie, kde je poměrně hodně rozšířeno. Rozvoj plemene je řízen francouzskou asociací chovatelů plemene Clun Forest.
Clun Forest je kombinované plemeno středního až většího tělesného rámce s převažující masnou užitkovostí, rané, plodné a odolné vůči nepříznivému počasí. Tělo zavalitého válcovitého tvaru, rovného hřbetu s mírně sraženou zádí. Barva hlavy a nohou tmavě hnědá, čelo kryté vlnou stejného zbarvení jako na těle. Na těle hustá bílá vlna polojemné struktury bez pesíků jiné barvy. Obě pohlaví jsou bezrohá. Plemeno je temperamentní a pevné konstituce.
V České republice není historie tohoto plemene dlouhá, Clun Forest zahájil svou pouť k českým chovatelům teprve před deseti lety. Z původních několika importovaných ovcí, které by se daly spočítat na prstech rukou, vznikla současná již více než třísethlavá populace Clun Forestovských bahnic (pouze zvířata zapojená do KU).
Popularita tohoto plemene je rok od roku větší. Lví podíl na tom má nejen samotné plemeno, ale i velmi akční Klub chovatelů ovcí Clun Forest. Jeho členy najdete na téměř každé větší výstavě v České republice.
Clun Forest získává srdce českých chovatelů nejen svým, pro ovci netradičním zjevem, - se vzpřímenýma ušima připomíná lamu - ale i vynikajícím mateřským instinktem bahnic, které své mládě nikdy neopustí. Ovce jsou klidné, mléčné, není problém odchovat i 40ti kilogramová jehňata ve sto dnech jen na trávě. Maso má výbornou chuť i díky přirozenému krmení bez chemie na našich pastvinách.
Pro své vlastnosti a nenáročnost na veterinární péči je vhodným plemenem i pro začínající chovatele. Pro laika se Clun Forest na dálku nejlépe pozná dle tmavé hlavy s úžasnou vlněnou čepicí a vysoce vztyčenýma ušima. Jejich uši se neustále pohybují.
Spolu s energickým krokem a plynulým pohybem je Clun Forest mezi ostatními ovcemi to samé, jako arabský plnokrevník mezi koňmi.
Plemenný standard a chovný cíl plemene
Základní charakteristika:
Plemeno středního až většího tělesného rámce, rané, plodné a odolné vůči nepříznivému počasí. Tělo zavalitého válcovitého tvaru, rovného hřbetu s mírně sraženou zádí. Barva hlavy a nohou tmavě hnědá, čelo kryté vlnou stejného zbarvení jako na těle. Na těle hustá bílá vlna polojemné struktury bez pesíků jiné barvy. Obě pohlaví bezrohá. Zvláštností plemene jsou výrazně vzpřímeně postavené kratší uši. Bahnice se vyznačují dobrou mléčností a silným mateřským instinktem. Porody jsou snadné. Plemeno je temperamentní a pevné konstituce.
Užitkové zaměření:
Plemeno s trojstrannou užitkovostí (maso, vlna, mléko) vhodný k pastevnímu chovu, velmi adaptabilní i v extrémních podmínkách. Dobrá chodivost. Výborná schopnost konverze objemných krmiv. Maso libové, tmavé.
Hlavní směry šlechtění:
Komplexní zlepšování genetických vloh pro poskytování užitkovosti v pastevních podmínkách s důrazem zejména na zlepšení plodnosti a jatečné výtěžnosti. Plemeno je vhodné jak do mateřské pozice, tak otcovské pro užitkové křížení.
Hmotnost bahnic:
Plemenný standard 65-80 kg
Chovný cíl 70-80 kg
Hmotnost plemenných beranů
Plemenný standard 80-105 kg
Chovný cíl 100-120 kg
Sortiment vlny
Plemenný standard B-C
Chovný cíl B-C
Plodnost na obahněnou ovci
Plemenný standard 150-170%
Chovný cíl 180%
Hmotnost jehňat ve 100 dnech věku
Plemenný standard 30-35 kg jedináčci
26-32 kg dvojčata
23-27 kg trojčata a vícerčata
Chovný cíl 36 kg jedináčci
27-33 kg dvojčata
24-28 kg trojčata a vícerčata
Přednosti plemene
- Bahnice se vyznačují dobrou mléčností a silným mateřským instinktem. Bahnice neodmítají jehňata, naopak se o všechna skvěle starají.
- Porody jsou velmi snadné z důvodu malé hlavy rodících se jehňat. Než stihnete doběhnout do stáje, tak tam již skotačí zdravá novorozená jehňata.
- Tělo je zavalitého válcovitého tvaru, rovného hřbetu s mírně sraženou zádí, paznehty odolné proti nakažlivému kulhání. Cluna lze chovat od nížin až k horám. Celoroční pobyt venku není problémem.
- Clun Foresti jsou dlouhověcí s výbornou konverzí živin. Bahnice rodí zdravá a pěkná jehňata do cca 12 let věku. I berani ve Vašem stádě budou sloužit dlouho.
Díky výše jmenovaným vlastnostem může toto plemeno chovat i začátečník. Bahnice většinou rodí dvojčata, nicméně ani trojčata nebývají dle zahraničních zdojů vyjímkou.
Vyhovuje mu spíše oplůtkový systém pastvy.
Plemeno je vhodné jak do mateřské pozice, tak otcovské pro užitkové křížení s jinými plemeny s cílem zlepšení výkrmových a jatečných vlastností jehňat.
V České republice zažívá Clun Forest v posledních letech obrovský rozvoj. V čistokrevné formě bylo před deseti lety v ČR (2003) pouze 6 bahnic a dva berani a v roce 2013 to je již 165 bahnic a asi 30 plemenných beranů. Clun forest se rychle rozšiřuje mezi chovatele, zájem o toto i po exteriérové stránce velmi přitažlivé plemeno je velký a nabídka nestíhá stále pokrýt poptávku.