Göttingenské miniprase
(Sus scrofa domestica - goettingen miniature)
Podkmen: Obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: Čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída: Savci (Mammalia)
Infratřída: Placentálové (Placentalia)
Řád: Sudokopytníci (Artiodactyla)
Podřád: Nepřežvýkaví (Suimorpha)
Čeleď: Prasatovití (Suidae)
Podčeleď: Pravá prasata (Suinae)
Rozměry
do 50 kg (u nás existují dvě linie jedna do 20 kg, druhá do 40 kg)
Popis
Miniaturní německé plemeno domácího prasete, které si získává stále větší oblibu coby domácí mazlíček. Oproti běžnému vepři je nesrovnatelně menší, přítulné a lze je chovat i v bytě.
Miniprasata mají narozdíl od prasat rovný (nikoli stočený) ocásek.
Zajímavosti
— miniprase bylo vyšlechtěno v 60. letech 20. století - původně k laboratorním účelům
— u nás se pod pojmem göttingenská miniprasata běžně prodávají i kříženci, kteří jsou větší (60 a více kg v nepřetloustlém stavu)
— v mnohých zemích se za miniprase považují jen plemena do 50 kg
Způsob života
Může být drženo ve výběhu s přístřeškem, ale v poslední době jsou čassto chována i v bytě jako domácí mazlíčci - veškerá prasata jsou, navzdory obecně zažitému povědomí, přirozeně čistotná a tak se prase naučí bez problému chodit na na jedno místo (např. do misky s kočkolitem) - vzhledem ke své inteligenci se to naučí nesrovnatelně rychleji než třeba kočka. Dokonce si většinou zvyknou i další domácí mazlíčky, a to nejen psy a kočky, ale třeba i na hlodavce (může se ale také stát, že se třeba po křečcích jednou olíznou).
Rozmnožování
Březost 100 - 115 dní. Pohlavní dospělost ve 4 měsících
Mláďata
Čerstvě narozená selata mají velikost morčete nebo i menší. Může jich být jako u běžných prasat i velké množství (6 - 12), ale obvykle jich bývá mnohem méně (4 - 8).
Potrava
Jako každé prase je i toto všežravé, ovšem u miniprasat výrazně převládá rostlinná složka (až 95%) - ovoce, zelenina, granulované směsi, tvrdé pečivo, těstoviny, rýže, tráva (rádo se pase). Mají tendence k přežírání.
Dožívá se
12 - 15 let, je-li ve správné kondici (tlustá prasata se dožívají mnohem méně)
domácí zvíře vyšlechtěné na Německé univerzitě v Göttingenu, dnes je oblíbené a chované především ve střední a západní Evropě, ale chová se i mimo náš kontinent (např. v USA)
zdroj: zoochleby.cz