Sasex (SA)

 (již nechováme)

 

1321669-sassex.jpg 

Jedná se o plemeno kura domácího s kombinovanou užitkovostí. Sasexky, podobně jako amroksky, hempšírky, plymutky nebo velsumky patří mezi středně těžká plemena hrabavé drůbeže. Jejich původ, jak je již patrno z názvu, pochází z hrabství Sasex v Anglii. K nám se dostaly na začátku 19. století.

Jelikož se jedná o středně těžké plemeno, je pohlavní dospělost dosažena u slepiček až v osmi měsících, kdy také začínají snášet. Roční produkce vajec se žlutohnědou skořápkou o hmotnosti 55-60g je 170-190 vajec. Minimální hmotnost násadových vajec je 55 g. Velikost kroužku je u kohouta 22 mm a u slepice 20 mm. Možná myslíte, že snáška vajec není tak velká, ale když vezmete v úvahu, že sasexka je i dobře zmasilá, pak je opravdu jejich chov a celkové využití výhodné. Sasexka také posloužila při křížení a šlechtění ve šlechtitelském chovu nosných slepic pod názvem Dominant Sussex D 104 (hybrid prodávaný chovnými stanicemi).

Sasexky jsou krásné a na svou váhu poměrně temperamentní slepice. Malá široká hlava je nasazena na kratším krku. Hřeben je poměrně nízký, laloky střední sytě červené. Obličej je jemný s červeným okem a středně silným zobákem masové nebo světle rohové barvy. Trup je dlouhý a dobře osvalený obdélníkového tvaru s široce nasazeným ocasem. Postoj je středně vysoký. Peří je měkké, kypré a na hlubokém, dobře pokrytém břiše je jemné. Hmotnost u kohouta se pohybuje od 3,0-3,5 kg, slepice od 2,5-3,0 kg. Sasexky se rády pasou, ale nejsou náročné na velké prostory, rovněž nepřelétávají jako slepice lehkých plemen.

Kuřata sasexek dobře a rychle rostou, po vylíhnutí jsou silná a čilá. Mohu je doporučit všem začínajícím i zkušeným chovatelům.

Se sasexkami se můžeme setkat v těchto barevných rázech: bílý, bílý světle kolumbijský, žlutý kolumbijský, červený kolumbijský, koroptví, stříbrokrký, stříbrošedý, stříbrně koroptví vlnitý, červený porcelánový a krahujcový. Nejrozšířenějším barevným rázem je asi zbarvení světlé (bílé světle kolumbijské), které Vám i popíši. Ostatní barevné rázy jsou ve vzorníku plemen drůbeže.

Zbarvení kohouta:

Základní barva je bílá, kresba je černá. Hlava a sedlový závěs jsou bílé. Krční závěs je bílý s velmi širokou černou, lesklou, stvolovou kresbou, která zasahuje od spodu minimálně do poloviny délky krku. Sedlový závěs je čistě bílý bez kresby. Ruční letky jsou bílé a na vnějších praporech podél ostnu černě kreslené. Loketní letky jsou na vnějších praporech bílé a na vnitřních převážně černé, brčice jsou bílé černě kreslené. Rejdováky jsou černé. Velké srpy jsou černé se zeleným leskem. Malé srpy jsou černé a na konci bíle lemované.

Zbarvení slepice:

Je téměř shodné s kohoutem. Rozdíl je patrný pouze u krční kresby, která zasahuje výše, často až do oblasti týlu. Ruční letky jsou často o něco málo kreslené.

 

A jaký je rozdíl mezi domácím kuřetem a kuřetem z hyper, super a jiných velkoprodejen?