Česnek

cesnek_2.jpg

 

Česnek kuchyňský (Allium sativum) má svou domovinu ve střední Asii, odkud se brzy dostal i do Číny, Egypta a dalších starobylých civilizací. Pro své léčivé a posilující účinky byl ve starověku považován za posvátnou rostlinu. Jeho příděly dostávali egyptští otroci stavějící pyramidy a stejně tak řečtí a římští vojáci na válečných výpravách.

Léčivá moc česneku byl známa už ve starověku. Využijte ji i vy a zbavte se neduhů, jež trápí váš organizmus. Látky obsažené v kvalitním česneku působí natolik, že s nimi můžete omládnout o 10 let. Tvrdili to aspoň tibetští mnichové. 

Využíval se i v období první a druhé světové války. Sloužil coby dezinfekce a uvádí se, že zachránil množství zraněných lidí před gangrénou. Česnek obsahuje vitaminy A, B a C, vápník, selen, jód a další látky, díky nimž posiluje organizmus, podporuje jeho obranyschopnost, látkovou výměnu, hojení ran a sexuální výkonnost, snižuje hladinu cholesterolu, stresu, krevního tlaku a riziko rakoviny.

V lidovém léčitelství se užívá jako antibiotikum a antiseptikum, účinkuje při nachlazení, chřipce a bolestech v krku. Působí proti nadýmání a kornatění tepen, antimykoticky. Prospívá srdci, dále při onemocnění cukrovkou, střevních a žaludečních potížích. Čistí cévy a v neposlední řadě ničí parazity žijící ve střevech. 

Paličák x nepaličák

 Paličák vytváří na vrcholu palici - kulovité květenství s květy a pacibulkami. Toto květenství se musí odstranit, jinak se výrazně snižuje výnos. Také tvar stroužků je jiný: stroužky paličáku jakoby směřují ke středu, u nepaličáků jsou spíše ve spirále okolo středu.
 Nepaličák  má spolehlivější výnos a snadněji se adaptuje na prostředí. Skladovatelnost nepaličáků je obecně vyšší než u paličáků. Jsme jidinou zemí v EU, kde se dává přednost paličákům.

NEPALIČÁK: všeobecně obsahuje více silic a bývá intenzivnější, protože vše uloží do cibule, a protože nevytváří květenství- tak se nevysiluje. Má nejdelší  skladovatelnost.

PALIČÁK: dříve vysychá, protože česneková cibule má tvrdý stvol, kterým ke stroužkům proudí více vzduchu. Jeho výhodou jsou zase velké stroužky, které se v kuchyni lépe zpracovávají. Vzhledově je atraktivnější a dosahuje více fialového zbarvení.

Čínský česnek vládne nabídce

Působení česneku je přirozeně ovlivňováno jeho kvalitou. Stroužky, které jsou vysušené, shnilé nebo "jen" bez typické silné vůně či chuti, se pro uvedené recepty nehodí. Bohužel se v nabídce obchodů objevují čím dál častěji. Jedná se většinou o česnek z dovozu, konkrétně z Číny (k mání je u nás i česnek ze Španělska a Nizozemí, ale jedná se pouze o přeprodej zeleniny vypěstované v Číně), jejíž levné nabídce nemohou naši pěstitelé konkurovat. Jeho nepříliš dobrá kondice je způsobena silným chemickým ošetřením proti klíčení, které je nutností. Než se totiž česnek dostane z daleké Číny až k nám, uběhne až rok od jeho sklizně! Co se jeho účinnosti týče, je asi pětkrát nižší ve srovnání s česnekem českým.

Pokud chce člověk česnek zdravý a kvalitní, nabízí se dvě možnosti: vypěstovat jej sám nebo si najít "svého" pěstitele.

 

Na stránkách ing. Kozáka  "K-cesnek", který se zabývá šlechtěním česneku a prodejem kvalitní certifikované sadby (pouze z té pěstujeme český česnek i na naší farmě) se dozvíte mnoho kvalitních a aktuálních informací nejen o pěstování česneku...

1321656-k-cesnek.JPG

 

Několik receptů:

Pokud jste o jeho léčebných účincích zatím jen slyšeli, můžete si je nyní vyzkoušet. Postupujte podle receptů uvedených v článku a používejte česnek kvalitní a především co nejčerstvější. Pokud vám syrový česnek nedělá dobře, vyvolává u vás problémy s trávením, pálením žáhy či další potíže, užívejte ho v jiné formě.
Až se pustíte do realizace receptů, myslete na to, že při zpracování česneku pomocí kovových pomůcek dochází ke znehodnocení hlavních účinných látek!

Do většiny receptů se používá česnek vyloupaný. Očistit pár stroužků není žádný problém, ale pokud chcete česnek zpracovávat ve větším množství, vezme vám jeho loupání čas, který by se rozhodně dal strávit příjemněji. Existují ale způsoby, jak si práci urychlit a především usnadnit. Stačí, když si na pomoc vezmete dvě mísy (nebo hrnce) o stejném průměru, nůž vůbec nebudete potřebovat. Česnekovou palici nejprve rozdělte do stroužků, vložte je do mísy, překryjete druhou mísou a pak už jen důkladně třepejte. Za pár sekund bude česnek oloupaný... ;o)

Proti kašli 
1/4 l stroužků česneku
1 l mléka
med

Česnek oloupejte, v mléce uvařte doměkka a podle chuti oslaďte medem. Vzniklý sirup užívejte každou hodinu v množství jedné čajové lžičky.

Proti vysokému tlaku a žaludečním potížím
20 stroužků česneku
šťáva ze 3 citronů
1 l převařené vody
med

Stroužky česneku oloupejte a pomelte. Přidejte k nim citronovou šťávu a vše zalijte převařenou vychladlou vodou. Vzniklou směs nechte přes noc vylouhovat, druhý den ji přeceďte a dochuťte medem. Užívejte každé ráno a každý večer jednu polévkovou lžíci.

Proti vysokému tlaku a k pročištění trávicího traktu 
5 stroužků česneku
2 středně velké cibule
1,5 šálku vody
4 lžíce medu

Oloupejte česnek i cibuli. Tu potom rozkrájejte na menší kousky a dohromady s česnekem vařte v uvedeném množství vody po dobu čtvrt hodiny. Vývar přeceďte a přidejte do něj med. Užívejte každé ráno a každý večer jednu polévkovou lžíci.

Proti cholesterolu a ke zlepšení krevního oběhu
3 citrony
3 paličky česneku
1,5 l vody

Do dostatečně velkého porcelánového hrníčku vymačkejte citrony, přidejte k nim rozdrcený oloupaný česnek a vše zalijte půl litrem vody. Přikryjte (ubrouskem, látkou, talířkem...) a nechte stát čtyřiadvacet hodin. Přeceďte, přilijte litr vody a přelijte do uzavíratelné lahve, která se vám vejde do lednice. Každé ráno užívejte jednu štamprli.

Elixír mládí a zdraví z Tibetu
350 g česneku
200 g čistého lihu (96procentního)

Tento elixír pročišťuje organizmus od tukových vápenatých usazenin a zlepšuje látkovou výměnu. To má za následek vyčištění a zpružnění cév krevního oběhu, tím pádem i zabránění vzniku vysokého krevního tlaku, infarktu, sklerózy a tvoření otoků. Při jeho použití mizí bolest hlavy a hučení v ní, zlepšuje se zrak.

Česnek oloupejte a pečlivě rozetřete a umístěte do skleněné či hliněné nádoby. V ní ho zalijte lihem. Nádobu dobře uzavřete a uložte na temné chladné místo. Zde ji nechte deset dnů. Po jejich uplynutí nálev přeceďte přes plátýnko, vyždímejte a nechte uležet další tři dny.

Elixír se užívá po kapkách, které se přidají do hrníčku mléka (jeho množství nesmí být větší jak 50 gramů), dle následujícího předpisu: první den je ke snídani 1 kapka, k obědu 2 a večeři 3. Druhý den jsou ke snídani 4 kapky, k obědu 5 a k večeři 6. Stejným způsobem postupujte až do pátého dne, který končí 15 kapkami během večeře. Šestý den je k snídani 15 kapek, k obědu 14, k večeři 13. Takto dávky snižujte až do desátého dne, kdy k večeři zbývá 1 kapka. Jedenáctého dne je k snídani 15 kapek, k obědu a večeři 25. Dvanáctý den a všechny další, dokud elixír celý nevyužíváte, 25 kapek třikrát denně.

Aby z vás nebyl česnek cítit

Česnek má specifické aroma, které je hodně intenzivní (způsobuje ho silice aliin), a proto se hodí vědět, jak je potlačit. Po požití česneku vyzkoušejte následující triky:
rozkousejte několik kávových zrn (pokud máte jen mletou kávu, dá se použít i ona, ale je to méně příjemné);
rozžvýkejte čerstvou petrželovou nať;
rozžvýkejte čerstvé listy máty;
snězte jablko.

 


zdroj: abecedazahrady.dama.cz/